מעסיקים מספרים

סיפור ההצלחה של קרן אונגר – מנהלת משאבי אנוש ב"מכללת הגליל". מכללת נהלל ממוקמת בצפון הארץ, מציעה תכניות הכשרה בינלאומיות למנהיגות, ניהול, חקלאות, ביטחון לאומי ועוד, לאנשים ממגוון מדינות מתפתחות ומתועשות ברחבי העולם.

סיפור ההצלחה של מכללת נהלל

כחלק מהפעילות של מרכז תמיכה למעסיקים באזור הצפון, נפגשה ענת דגן, מנהלת תיק מטעם מרכז תמיכה למעסיקים, עם קרן אונגר – מנהלת משאבי אנוש ב"מכללת הגליל". קרן, במהלך הפגישה תיארה כי מועסק במקום עובד עם מגבלות ובנוסף הראתה נכונות רבה לפתוח את דלת המכללה לעובדים נוספים עם מוגבלויות. יחד, הן החלו לקדם תהליך העסקה, אשר תוצאתו הייתה קבלת עובדת המתמודדת עם מוגבלות נפשית לשורותיה של המכללה.

"מכללת הגליל" (Galilee International Management Institute), הממוקמת בנהלל בצפון הארץ, מציעה תכניות הכשרה בינלאומיות למנהיגות, ניהול, חקלאות, ביטחון לאומי ועוד, לאנשים ממגוון מדינות מתפתחות ומתועשות ברחבי העולם. חזונה של "מכללת הגליל" הינו לגשר על הפער בין מדינות מפותחות למתפתחות דרך חינוך ודרך תכניות לפיתוח מיומנויות אישיות. זאת, מתוך האמונה כי בעידן זה של גלובליזציה, הכוח של חינוך ושיתוף רעיונות, הוא המפתח לשיתופי פעולה חברתיים וכלכליים בין אנשים.

לאחר תקופת העסקה, בחרה קרן לשתף אותנו במחשבותיה ותחושותיה:

מה הוביל אותך להחלטה להעסיק אנשים עם מוגבלות?

מכללת הגליל מארגנת ומנהלת קורסים מקצועיים לאנשים מרחבי העולם ולכן עיקר הפעילות של המכללה היא מול ארגונים בחוץ לארץ. כתוצאה מכך, החיכוך וההיכרות של המכללה עם הקהילה המקומית הם מאד קטנים, אם בכלל. על מנת להגביר את שייכות המכללה לאזור, המכללה מעסיקה כ – 80 עובדים מאזור עמק יזרעאל והסביבה וכחלק מהרצון שלנו כארגון לקחת חלק במשימות חברתיות באזור זה, קיבלנו על עצמנו את האתגר של העסקת אנשים עם מוגבלות.

מהם האתגרים המרכזיים בהם נתקלתם?

האתגר העיקרי היא היכולת לאתר ולהתאים מטלות ומשימות בעבודה ליכולות של העובד עם המוגבלות. דבר זה דורש סבלנות רבה, ניסוי וטעייה ומחשבה יצירתית. הקו המנחה את המכללה להעסקת עובדים עם מוגבלויות היא שהעובד חייב להביא תועלת לארגון, גם על מנת שיתרום את חלקו לארגון וגם על מנת שירגיש שאכן עבודתו חשובה ומועילה למערכת. לכן, מתוך עקרון זה, היה צריך לחשוב ולבדוק אילו משימות מתאימות לעובד מצד אחד ומצד שני לתת משימות בעלות משמעות. אתגר נוסף בו נתקלנו, קשור לעובדה שלעיתים עובד עם מוגבלות זקוק ליותר הכוונה וליווי, דבר הגוזל מעט יותר זמן מהרגיל ומצריך סבלנות.

איזו תועלת לדעתך צומחת למכללה מהעסקת אנשים עם מוגבלות?

להעסקת אנשים עם מוגבלויות ישנה משמעות ערכית עליונה. המכללה, כגוף הדוגל בתרומה לקהילה, מעבירה על ידי העסקת אנשים עם מוגבלות מסר ברור ודוגמא אישית לשאר העובדים ולאנשים הלומדים בה. אמנם העובדים במכללה נקראים מידי פעם לארוז מזון לנצרכים וגם לעזור בקטיף לפרויקט "לקט" אך אנו רואים בהעסקה של עובדים עם מוגבלות תרומה מתמשכת לחברה ולא כזו המתרחשת יום או יומיים בשנה. העובדה שהמכללה מעסיקה אנשים עם מוגבלות מעבירה מסר לעובדים במכללה שתרומה לקהילה היא חלק מהחזון של המקום.

מה היית מייעצת למעסיקים אחרים השוקלים האם להעסיק אנשים עם מוגבלות?

יש לקחת בחשבון שכאשר לוקחים לעבודה אדם עם מוגבלות, יש לבוא קודם כל עם רצון ומוטיבציה לשלב אותו בארגון. עוד, יש להבין שייתכן וייקח זמן עד שיימצא התפקיד המתאים לאותו עובד, לכן כדאי לחשוב מראש על יותר מאלטרנטיבה אחת למשימות אותן העובד יכול לעשות, זאת על מנת שישתלב כמה שיותר מהר בארגון.

"למרות האתגרים, אני ממליצה בחום לשלב אנשים עם מוגבלות,

תחושת הסיפוק שהארגון והעובד מרגישים הוא גדול".