מעסיקים מספרים

איה יעקב, כלכלנית ואחראית מש"א ויניב וזאן, סמנכ"ל חברת האמה בע"מ, מספרים על החלטתם להעסיק עובדים עם מוגבלות

מעסיקים מספרים – חברת האמה

האמה.

כחלק מהפעילות של מרכז תמיכה למעסיקים באזור הצפון, נפגשה מיטל וינברגר, מנהלת תיק מטעם מרכז תמיכה למעסיקים, עם איה יעקב, כלכלנית חברת האמה ועוסקת בתחום משאבי אנוש. איה, במהלך הפגישה, תיארה פתיחות ונכונות רבה לשילוב עובדים עם מוגבלות בחברה ושיתפה במספר התנסויות מוצלחות שהתקיימו במקום. בעת קיום הפגישה איה תיארה צורך בגיוס עובד/ת למשרה אדמיניסטרטיבית חלקית וביחד, הן החלו לקדם תהליך העסקה, אשר תוצאתו הייתה קבלת עובדת המתמודדת עם מוגבלות נפשית לשורותיה של החברה.
חברת האמה הינה חברה בינ"ל ותיקה אשר הוקמה ב-1964 ומועסקים בה כ-150 עובדים. החברה מתמחה בפיתוח ובייצור חומרי גלם לענף הטקסטיל והבינוי. מערך המוצרים המתקדם של החברה משווק למספר רב של מדינות ברחבי העולם ומשרת את המותגים והיצרנים הבינ"ל המובילים.
לאחר תקופת העסקה, שיתפו אותנו איה יעקב ויניב וזאן, סמנכ"ל החברה בתחושותיהם ומחשבותיהם:

מה הוביל אתכם להחלטה להעסיק אנשים עם מוגבלות?
יניב- אנחנו רואים בשילוב של עובדים עם מוגבלות כיתרון לחברה. הדבר החשוב ביותר בסופו של יום הוא מה עובד עם מוגבלות שעובד אצלנו ירוויח כתוצאה מהעסקתו כאן- מבחינת האמונה העצמית שלו, הביטחון העצמי, ההשתלבות בחברה. זו למעשה הדרך בה אנו פועלים על מנת לתרום לחברה!
איה-חברת האמה היא חברה משפחתית ואכפתית, מעצם האופי של החברה, החלטה כזאת היא טבעית ומתבקשת.

מהם האתגרים המרכזיים בהם נתקלתם?
יניב- ישנם אתגרים שונים איתם אנו צריכים להתמודד, כמו חוסר יציבות, הגעה לא רציפה לעבודה, מצבי רוח משתנים ועוד. לא פעם צריך לקחת אוויר ולהיזכר במה שעומד מאחורי ההחלטה לשלב את העובד/ת.
איה- היו אתגרים שונים איתם התמודדתי ועודני מתמודדת- למשל: הצורך להתאים את העבודה לעובד, השקעת זמן רב בליווי העובד, התמודדות עם חשש מחציית הקו העובר בין הליווי המקצועי לליווי האישי של העובד, איפה אפשר לדרוש ואיפה כדאי להרפות. אני מוכרחה לציין בהקשר זה שהליווי של מרכז תמיכה למעסיקים מאוד מסייע לי להתמודד עם האתגרים שבדרך.

איזו תועלת לדעתכם צומחת לחברה מהעסקת אנשים עם מוגבלות?
יניב- אני חושב שעובדי החברה והמערכת כולם יוצאים נשכרים מהעסקה כזאת. הם מבינים שיש ערך וחשיבות לתרומה כזאת לחברה ואני מקווה שכל עובד לוקח את זה גם לחיים האישיים שלו וחושב היכן הוא יכול לסייע לאחר.
איה- זה מעניק את האפשרות ללמוד להכיל ולקבל את השונה.
יניב- אני לא אשכח את מסיבת הפרידה של עובד שעבד פה עד לפני שנה וחצי, מילותיו ריגשו את כולנו- הוא סיפר איך במשך שנים הוא עבר בין מקומות עבודה עד שהגיע אלינו וסופסוף הרגיש שמצא בית. במסיבת הפרידה הוא שיתף אותנו שלאחר שנים מרובות בהן חשש לעזוב את בית אימו, הוא עובר להתגורר בהוסטל וכל זאת בזכות הביטחון שצבר בעבודתו אצלנו. כולנו התרגשנו.

מה הייתם מייעצים למעסיקים אחרים השוקלים האם להעסיק אנשים עם מוגבלות?
יניב- להבין ברמה הפרקטית ששילוב כזה דורש יותר סבלנות ושיהיו קשיים בדרך. נקודת המבט של המעסיק צריכה להיות שהעסקה שכזו תורמת ברמה החברתית לעובדי החברה ולעובד בעל המוגבלות.
איה- אני מאוד ממליצה להעסיק עובדים עם מוגבלות – מעבר לכך שזו העסקה שתורמת לחברה כי מדובר בעובד עם תפוקות, מדובר בשכר לנשמה!